MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.
Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN Praha
Kombinovaná hormonální antikoncepce je nejúčinnější reverzibilní metodou ochrany před otěhotněním. Při vyloučení všech stavů, které nejsou s jejím užíváním slučitelné (neléčený vysoký tlak, závažné stavy zvýšeného srážení krve, …) je také velmi bezpečná. Nicméně právě proto, aby tomu tak bylo i nadále je stále vázána na předpis.
Pod pojmem hormonální antikoncepce si většina žen i lékařů automaticky představuje pilulku. Nicméně existují i další aplikační formy – náplast a vaginální kroužek. Jejich hlavní výhodou je, že jejich podávání není spojeno s tak velkým množstvím chyb jako u pilulek.
Antikoncepční pilulky se za 50 let své existence změnily. Dávka estrogenu se snížila. Nejžhavější novinkou je nahrazení ethinylestradiolu věrnou kopií přirozeného lidského estrogenu tedy 17beta-estradiolem.
Jednotlivé pilulky se liší i v druhé – gestagenní – složce. Ta je důležitá zejména u žen, které trpí problémy s pokožkou (akné, nadměrné ochlupení), kde máme k dispozici tak zvané antiandrogenní progestiny.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Antikoncepční vaginální kroužek je vyrobený z nedráždivého syntetického materiálu o průměru 54 milimetrů, silný pět milimetrů. Zavádíte si ho do pochvy podobně jako tampon a vyndáte až po třech týdnech. Z kroužku se průběžně uvolňují dva hormony - estrogen a gestagen, které zabraňují ovulaci. Po třech týdnech následuje sedmidenní pauza, ve které se stejně jako u pilulek, dostaví menstruace. Po ní zavedete nový kroužek.
Nic jako podkožní antikoncepční náplast neexistuje! Antikoncepční náplast funguje na stejném principu jako kombinovaná hormonální antikoncepce, pouze je u ní odlišný způsob užívání. Hormony tak neputují do organismu žaludkem, ale skrze kůži. Jednou týdně si žena na kůži nalepí náplast tělové barvy a z ní se uvolňují hormony.
Další variantou je podkožní implantát: Antikoncepční tyčinka je 34 mm dlouhá a 2,4 mm široká. Je vyrobena z pružného silikonu, který usnadňuje její zavádění. Pomalu uvolňuje hormon, který zabraňuje každý měsíc uvolnění vajíčka z vaječníků, čímž se zamezuje i vstupu spermií do dělohy, tedy nemůže dojít k otěhotnění. Žena je před otěhotněním chráněna od prvního dne zavedení implantátu po dobu tří let.
Vyvozovat závěry "ze zkušeností kamarádek kolem" považuji za slušně řečeno omezenost - máte na porovnání stejný vzorek kamarádek, které HA neužívaly? Znáte jejich lékařské anamnézy?
Nechci se HA zastávat nebo ji doporučovat, jen bych byla ráda za snahu o objektivní a fakty podložené závěry.
pro salcmanku: problémy s otěhotnění po užívání HA..... bude to individuální jako vše... já otěhotněla pokaždé hned druhý měsíc po vysazení... a to jsme se snažili si dávat "pozor", někde jsem tenkrát četla, že je lepší pár měsíců počkat... no mám dvě krásné zdravé holky... :-) Nyní uvažuji o nitroděložním tělísku (to je ten vaginální kroužek? nebo to je ještě něco jiného...), neb další miminko neplánujeme a sice je to jednorázová vyšší investice, ale když se to rozpočte na 5 let, tak to vyjde mnohem levněji než HA... máte někdo zkušenost?
přibrala jsem 10 kilo a zničila si hormonální systém, ještě teď se dávám do pořádku, stále se mi nedaří otěhotnět